Būti AMII: rezidentai kalba. Tadas Marcinkevičius
Tadas Marcinkevičius – audiovizualinio meno kūrėjas, eksperimentuojantis su vaizdu, pasakojimu ir naujausiomis technologijomis. Įvairių projektų autorius ir vizualinių sprendimų profesionalas, jis nuolat ieško būdų, kaip išplėsti kūrybos ribas. Nuo ankstyvųjų eksperimentų iki didelio masto projektų – jo darbai alsuoja jautrumu detalėms ir gebėjimu pamatyti pasaulį kitu kampu.
Be kūrybinių ieškojimų, Tadas vadovauja „TRIX Production House“ – audiovizualinių sprendimų studijai, kuriančiai profesionalų turinį verslui, organizacijoms ir televizijai. Jo komanda dirba su reklamos agentūromis, institucijomis ir kūrybiniais projektais, teikdama aukštos kokybės filmavimo, animacijos, fotografijos bei postprodukcijos paslaugas. Jie siekia inovatyvių ir technologiškai pažangių sprendimų.
Be viso to, Tadas šiuo metu reziduoja Audiovizualinių menų industrijos inkubatoriuje, kitaip- AMII. Apie savo kūrybinį kelią, iššūkius ir įkvėpimą Tadas kalbasi su Vilniaus universiteto kūrybos komunikacijos studijų programos studentais, šiuo metu atliekančiais praktiką. Pokalbio metu jis dalijasi kaip pradėjo savo kelią į kūrybą, kuom jis užsiima šiuo metu, kokių patirčių reikėjo, kad galėtų vadintis profesionalu, ir kas jį labiausiai skatina kurti.
Tadas sako, kad į audiovizualinį meną jį atvedė paauglystės pomėgiai: kompiuteriniai žaidimai, 3D modeliavimas ir dizainas. Jis kūrė internetinius puslapius, montavo vaizdo įrašus iš žaidimų varžybų ir taip pamažu perėjo prie naujųjų medijų studijų Vytauto Didžiojo universitete. Čia jis išmoko ne tik techninių įgūdžių, bet ir giliau suprato skaitmeninio meno galimybes.
Po studijų sekė darbas įvairiose produkcijose, dėstymas Vilniaus Gedimino technikos universitete, bendradarbiavimas su „LinkMenų fabriku“ kuriant reklamines kampanijas. Galiausiai jis nusprendė tapti „savo laivo kapitonu“ ir įkūrė „TRIX Production House“.
Į AMII inkubatorių Tadas pateko netikėtai – apie jį sužinojo iš kito rezidento. Aplankęs patalpas ir pabendravęs su administracija, jis suprato, kad tai puiki vieta kūrybai. Aplinka, kūrybiška bendruomenė ir tinkamos erdvės paskatino jį tapti šios vietos dalimi. „Čia yra visos sąlygos kūrybai – nuo garso inžinerijos kambarių iki kino teatro. Smagu, kad aplink daug kūrybingų žmonių, su kuriais gali kolaboruoti ir kurti. Kūrėjams labai svarbu turėti erdvę ir išteklius, kurie leidžia iškart imtis darbo“, – sako jis.
Nors su visais AMII kūrėjais dirbti neteko, Tadas džiaugiasi keliais sėkmingais bendrais projektais. Vienas iš jų – muzikinis klipas Žilvinui Žvaguliui, kurį jis kūrė su aktoriumi Adomu Stančiku, kitu AMII rezidentu. Tai buvo kūrybiškai įdomus projektas, kur Tadas ne tik režisavo, bet ir pats rašė scenarijų. „Džiaugiuosi, kad galėjau dirbti su tokiu profesionalu kaip Stančikas. Kartais tokių žmonių net sunku yra rasti, o kai dirbi su profesionalu, tas darbas yra žymiai lengvesnis.“, – pasakoja jis.
Tačiau ne visada skirtingų sričių kūrėjai atranda bendrą kalbą. Pavyzdžiui, dailė jam nėra artima sritis, todėl bendradarbiavimas kitų sričių rezidentais dar laukia ateityje. Pasak Tado, tai natūralu – kartais kūrybinės vizijos ar net kartų skirtumai daro įtaką bendradarbiavimui.
Tadas pripažįsta, kad kūrybinėje srityje nuolat tenka spręsti iššūkius. Vienas didžiausių – gebėjimas dirbti su spaudimu ir stresu. Ypač tai pasijuto filmuojant tiesioginę transliaciją, kurioje dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos prezidentai. „Dirbant su tokiais žmonėmis, tavo klaida gali kainuoti labai daug – ne tik man, bet ir mano įmonei bei klientams. Tokiose situacijose iššūkis yra nedaryti klaidų“, – pasakoja jis.
Nors daug laiko skiria techniniam darbui – interviu filmavimui, reklamai ir korporatyviniams projektams – labiausiai mėgaujasi kūrybine laisve. Labiausiai džiaugiasi projektais, kur gali išreikšti savo viziją. Minėtame Žvagulio klipe rašė scenarijų, siūlė idėją, kurią patvirtino pats atlikėjas.
Pastaruoju metu Tadas vis daugiau domisi dirbtinio intelekto galimybėmis. Jis jau taiko DI idėjų generavimui – anksčiau kūrybinis procesas prasidėdavo nuo minčių žemėlapių ant popieriaus, o dabar tam pasitelkiamos DI sistemos, kurios leidžia greitai sugeneruoti skirtingus idėjų variantus. Nors šiuo metu DI dar nėra stipriai įsitvirtinęs filmavimo procese, Tadas mano, kad ateityje jis galės būti naudojamas ne tik kūrybai, bet ir automatizuoti kai kuriuos techninius darbus.
Paklaustas apie ateities planus, Tadas sako, kad sieks dar labiau integruoti DI į savo darbo eigą ir tyrinėti jo galimybes. Be to, jau dabar yra numatęs naujus projektus su Adomu Stančiku ir Sigitu Saga, kurie kuria muzikinį duetą.
Apibendrindamas savo patirtį AMII inkubatoriuje, Tadas džiaugiasi, kad ši vieta suburia kūrėjus ir suteikia jiems galimybę dirbti kartu. Čia galima ne tik rasti bendraminčių, bet ir realizuoti idėjas. Viena aišku – Tadas Marcinkevičius nenustoja ieškoti naujų būdų, kaip per vaizdą pasakoti istorijas.
Straipsnį parengė AMII praktikantai 2025 m.
